Döküman Detayları

Haber Detayları

KIZAMIKTAN ÖLÜMLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA


KIZAMIKTAN ÖLÜMLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

AŞI GİRMEYEN ÜLKEYE AZRAİL GİRER

Büyük okyanus güneyinde, Güneşi en son gören bir ada ülke olan Samoa’da yaşanan kızamık salgını haberlerini hepimiz okumuşuzdur. 2.831 km karelik 200 bin nüfuslu ülkede 4000 kızamık vakası ve 5 yaş altında (şimdilik) 60 ölü olduğunu üzüntü ile okuduk. 

Adlında Samoa adası ormanlar içinde, bol meyve ve sebze yetiştirilen, balıkçılık yapılan ve sanayisi çok az olan bir ülke. Hidro enerji kullanıyor. Milli gelirin %10’u tarım, %25’i endüstriyel ürünler ve %64’ü hizmet sektöründe. Bunları ticaret.gov.tr de ülke hakkında ayrıntılı bir şekilde okumak mümkün. 

Temiz hava, bol sebze meyve, az sanayi ve fabrika ne güzel değil mi? Sağlık için gerekli söylemlerin hepsi var. Peki ne eksik? 

Aşılama... UNICEF verilerine göre 2013 de %70 olan aşılama oranları geçen süreçte %30 altına düştü ve salgın başgösterdi. 

Ülke yöneticileri yeterince önemsemedikleri aşılamanın farkına vardılar. Başbakan aşılama hedeflerinin %90 Üstü olduğunu ve bunu başaracaklarına söz verdi. 

Dünya genelinde aşılama önemi anlatılırken, pek çok ülkede çocukluk çağı aşılamaları zorunlu hale gelirken, bazı gelişmiş ülkelerde Aşısız çocukların okullara alınmama kararı alınırken durup bir kere daha düşünmek gerekmektedir.

Aşı kişisel bir hak mıdır? Aşılanmamak kişi hak ve özgürlüğü müdür? 

Aşı hem kişi, hem toplum sağlığı için bu kadar önemli iken ve bu kadar kanıt varken aşı yaptırmama kararı ne kadar gerçek ve bilimsel verilere dayanmaktadır? 

Aşı kararsızlığını güçlendirecek yorumlar yapanlar aldıkları sorumluluğun farkında mı acaba? Popüler olmak kaç çocuğun canından kıymetlidir? 

Aşı kendi başarısının başarısızlığını yaşıyor. Aşılamalar ve yüksek aşılanma oranları  sayesinde kızamık gibi bulaşıcı hastalıklar ve ne kadar ölümcül olabilecekleri unutuldu. Sırada yeni salgınlar baş gösterdiğinde bunun hesabını kim verecek? 

Biz Aile Hekimleri olarak her gebeye aşılanmaları hakkında bilgi veriyoruz. Her bebeğin Doğumdan itibaren aşılanmasının önemini anlatıyoruz. Yaşa, eşlik eden sağlık durumuna uygun aşılamaları ve bilgilendirmeleri yapıyoruz. Aile sağlığı elemanlarımız ile birlikte en önemli koruyucu hekimlik uygulaması olan aşılama ile ilgili üzerimize düşen görevi öz veri ile yapıyoruz. Sağlık Bakanlığından da kişilere bu konuda sorumluluk verilmesi ve gerekli yaptırımlar için girişimlerde bulunmasını talep ediyoruz. Medya ve basında bu konuda yapılan haber ve yayınlarda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istiyoruz. Halkımıza da sesleniyoruz “Bebek ve çocuklarınızı mutlaka aşılatın. Aşı ile ilgili ve sağlığınızla ilgili en doğru bilgileri almak ve  yaşınıza, sağlık durunuza uygun aşılarınızı olmak için mutlaka Aile hekiminize danışın” diyoruz. 

Dr. Özlem SEZEN 

AHEF Yönetim Kurulu Başkanı